Reklam Senaryosu Nasıl Yapılır?

Reklam senaryoları, reklam filmleri için yapılmaktadır. Reklam filmleri, televizyon, sinema ve internet ortamlarında yayınlanmak üzere hazırlanan, ürün veya hizmet tanıtım programlarıdır. Reklam filmleri, televizyonların program akışı içerisinde, belirlenen sürelerde verilmektedir. Sinemalarda ise, gösterimi yapılan film başlamadan önce verilmektedir. Bilindiği gibi reklam, son zamanlarda hedef kitlesinin özlemlerini, beklentilerini, kendi yaşamlarında olmasını istediği standartları, tanıtımını yaptıkları ürün ve hizmetle özdeşleştirerek vermektedir. Bunlar; kaliteli yaşam standartlarında yaşayan insanların tercihleriyle, mizahla, etkileyici veya fiziksel güzelliği olan oyuncularla, erotizm öğelerinin kullanımıyla v.s. olabilmektedir. Reklam ajansı, reklam veren firmayla ilgili piyasa araştırması yapmaktadır. Yukarıda sözünü ettiğimiz hedef kitlenin özellikleri, bu piyasa araştırmalarının sonuçlarıyla ortaya çıkmaktadır.

Reklam ajansı, ürün veya hizmetle ilgili reklam tanıtımlarında, hedef kitleye vermesi gereken ve araştırma sonuçlarından çıkardığı özelliklerden en önemli olanı, reklam senaryosunun teması olarak belirlemektedir. Temasını belirlediği, reklam senaryosunun repliklerini, ürün veya hizmetin özelliklerini anlatır tarzda üretmektedir. Burada kullanılan her sözcük dikkatle seçilmektedir. Çarpıcı, dikkat çekici olması için yaratıcı çalışmalar yapılmaktadır. Bu noktada verilmek istenilen mesaj, kısa cümlelerle, tam olarak ifade edilmeye çalışılmaktadır. Senaryoda kullanılan her malzeme dikkatle seçilmektedir. Reklam senaryonun mesajına ters düşecek, en ufak bir izlenimin olmaması gerekmektedir.

Reklam ajansı, çekilmesi gereken reklam filminin türünü seçmektedir. Hedef kitlenin beğenisini ve ilgisini çekebilmek için, bu filmi sadece cıngıl olarak düşünüp, ona göre senaryo hazırlayabilmektedir. Bunun dışında 3D modelleme, eğitim içerikli veya belgesel niteliğinde reklam filmi, çizgi animasyon v.b. türlerinin birini seçip ona göre çalışmalar yapabilmektedir. Reklam ajansları, reklam filmi yapacakları zaman, yapım firmalarıyla görüşmektedir. Yapım firmaları bu alanda, oyuncu seçimi, müzik seçimi, ses seçimi, filmde olması gereken araç ve gereçlerin seçimini yapmakta ve temin etmektedir. Yapım firmaları aynı zamanda reklam filminin çekimini de yapmaktadır.

Yapım firmalarının, reklam filmleri kapsamında verdikleri hizmetler aşağıdaki gibidir. Kurumsal tanıtım filmi, 3D modelleme, * eğitim veya belgesel niteliğinde tanıtım filmi, kurgu ve montaj filmleri, telesine, montaj, dublaj, miksaj, compositing hizmetleri, her türlü video aktarımları veya çoğaltmalar, birçok dilde seslendirme ve dublaj, lansman, sinevizyon ve gösteri filmleri, 3D TV reklamı, 3D animasyon tanıtımı, reklam spotları, aktüel ve profesyonel fotoğraf çekimleri olmaktadır.
Yazı ile ilgili yorumlar

 1. tuğba bakar Nisan 29th

  Comment Arrow

  ben hayatta böyle cümleler kuraram walla…:))


 2. yunus emre bakar Nisan 29th

  Comment Arrow

  hımmmm:???


 3. şenol babaoğlan Haziran 9th

  Comment Arrow

  içinde ki cin fikirleri çıkarmak sana bağlı, malzeme yeterince fazla. görevin malzemeleri yerlerine düzenli koymak ve yaratıcılığını konuşturman olacak..


 4. Volkan Yıldırım Eylül 3rd

  Comment Arrow

  Merhabalar…
  Amatör olarak reklam filmi metinleri yazıyorum.Hatta şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim,bugüne kadar izlediğim reklam filmlerinin çok ama çok azı dışında etkileyici ve yaratıcı olmadığını düşünüyorum.Gerçekten bu konuda fazlasıyla yetenekliyim.Konu üzerinde herhangi bir eğitim almadığım için sektörde çalışabilme imkanım yok.Fakat bunu değerlendirmek istiyorum.
  Şimdiden Teşekkür ederim….


 5. ipek Mayıs 22nd

  Comment Arrow

  bu ne ya reklam yazması cok zor bendende bir reklam yazmamı istediler nasıl yazıca yardımcı olun ne olur yaa


 6. eda Mayıs 26th

  Comment Arrow

  ben hayatta böyle cümleler kuramam …


 7. zehra gönül guner Nisan 23rd

  Comment Arrow

  Ben boyle uzun olacagini ve bu kadar zor olacagini bilmiyordum

Reklam.com.tr Ana Sayfa